Select Page

foto: Isaac Sibecas | Literatura en Red

O galego David Rubín, nomeado a catro Premios Eisner

Black Hammer, Giant Days, Hawkeye, Monstress e The Wicked + The Divine, as series nomeadas a Mellor Serie.

O galego David Rubín, nado en Ourense, fundador do colectivo galego Polaqia —xunto outras artistas como Emma Ríos, José Domingo ou Kike Benlloch— acaba de ser nomeado en catro categorías diferentes nos Premios Eisner, os premios máis importantes na banda deseñada, polo seu traballo en diferentes series durante o pasado 2017.

En primeiro lugar, destaca a súa nomeación á Mellor Serie polo seu traballo como debuxante en Black Hammer, de Dark Horse, xunto a Jeff Lemire e Dean Ormston, o cal probablemente sexa o premio máis importante dos que se reparten cada ano na San Diego Comic-Con. Xunto a dita nomeación, están as de Mellores Tintas polos seus traballos tamén en Black Hammer, nos números 9 e 12, xunto aos seus traballos en Ether, Sherlock Frankestein e Beowulf; Mellor Colorista polos seus traballos en Ether, Black Hammer, Sherlock Frankestein e Beowulf; e unha nomeación que comparte con Santiago García por Beowulf, por Mellor Adaptación doutro Medio.

David Rubín saltou á fama estatal gracias á obra Beowulf, publicada a día de hoxe nos Estados Unidos por Image Comics, mais publicada no Estado Español orixinalmente por Astiberri.

TODAS AS NOMEACIÓNS

Mellor Historia Curta
Ethel Byrne, de Cecil Castelluci e Scott Chantler (Mine: A Celebration of Liberty and Freedom for All Benefiting Planned Parenthood, ComicMix)
Forgotten Princess, de Phillip Kennedy Johnson e Antonio Sandoval, en Adventure Time Comics #13 (kaboom!)
A Life in Comics: The Graphic Adventures of Karen Green, de Nick Sousanis (Columbia Magazine)
Small Mistakes Make Big Problems, de Sophia Foster-Dimino (Comics for Choize, Hazel Newlevant)
Trans Plant, de Megan Rose Gedris (Enough Space for Everyone Else, Bedside Press)

Mellor Número Individual
Barbara, de Nicole Miles (ShortBox)
Hellboy: Krampusnacht, de Mike Mignola e Adam Hughes (Dark Horse)
Pope Hats #5, de Ethan Rilly (AdHouse Books)
The Spotted Stone, de Rick Veitch (Sun Comics)
What Is Left, de Rosemary Valero-O’Connell (ShortBox)

Mellor Serie
Black Hammer, de Jeff Lemire, Dean Ormston e David Rubín (Dark Horse)
Giant Days, de John Allison, Max Sarin e Liz Fleming (BOOM! Box)
Hawkeye, de Kelly Thompson, Leonardo Romero e Mike Walsh (Marvel)
Monstress, de Marjorie Liu e Sana Takeda (Image)
The Wicked + The Divine, de Kieron Gillen e Jamie McKelvie (Image)

Mellor Serie Limitada
Black Panther: World of Wakanda, de Roxane Gay, Ta-Nehisi Coates e Alitha E. Martinez (Marvel)
Extremity, de Daniel Warren Johnson (Image/Skybound)
The Flintstones, de Mark Russell, Steve Pugh, Rick Leonardi e Scott Hanna (DC)
Mister Miracle, de Tom King e Mitch Gerads (DC)
X-Men: Grand Design, de Ed Piskor (Marvel)

Mellor Serie Nova
Black Bolt, de Saladin Ahmed e Christian Ward (Marvel)
Grass Kings, de Matt Kindt e Tyler Jenkins (BOOM! Studios)
Maestros, de Steve Skroce (Image)
Redlands, de Jordie Belaire and Vanesa Del Rey (Image)
Royal City, de Jeff Lemire (Image)

Mellor Publicación para Cativos de ata 8 anos
Adele in Sand Land, de Claude Ponti (Toon Books)
Arthur and the Golden Rope, de Joe Todd-Stanton (Flying Eye/Nobrow)
Egg, de Kevin Henkes (Greenwillow Books)
Good Night, Planet, de Liniers (Toon Books)
Little Tails in the Savannah, de Frederic Brrémaud e Federico Bertolucci (Lion Forge/Magnetic)

Mellor Publicación para Cativos (9 a 13 anos)
Bolivar, de Sean Rubin (Archaia)
Home Time (Book One): Under the River, de Campbell Whyte (Top Shelf)
Nightlights, de Lorena Alvarez (Nobrow)
The Tea Dragon Society, de Katie O’Neill (Oni)
Wallace the Brave, de Will Henry (Andrews McMeel)

Mellor Publicación para Adolescentes (13 a 17 anos)
The Dam Keeper, de Robert Kondo e Dice Tsutsumi (First Second/Tonko House)
Jane, de Aline Brosh McKenna e Ramón K. Pérez (Archaia)
Louis Undercover, de Fanny Britt e Isabelle Arsenault (Groundwood Books/House of Anansi)
Monstress, de Marjorie Liu e Sana Takeda (Image)
Spinning, de Tillie Walden (First Second)

Mellor Publicación Humorística
Baking with Kafka, de Tom Gauld (Drawn & Quarterly)
Batman/Elmer Fudd Special #1, de Tom King, Lee Weeks, and Byron Vaughn (DC)
The Flintstones, de Mark Russell, Steve Pugh, Rick Leonardi, and Scott Hanna (DC)
Rock Candy Mountain, de Kyle Starks (Image)
Wallace the Brave, de Will Henry (Andrews McMeel)

Mellor Antoloxía
A Bunch of Jews (and Other Stuff): A Minyen Yidn (Bedside Press)
A Castle in England (Nobrow)
Elements: Fire, A Comic Anthology de Creators of Color (Beyond Press)
Now #1 (Fantagraphics)
The Spirit Anthology (Lakes International Comic Art Festival)

Mellor Traballo baseado en Feitos Reais
Audubon: On the Wings of the World, de Fabien Grolleau e Jerémie Royer (Nobrow)
The Best We Could Do, de Thi Bui (Abrams ComicArts)
Calamity Jane: The Calamitous Life of Martha Jane Cannary, 1852–1903, de Christian Perrissin e Matthieu Blanchin (IDW)
Lennon: The New York Years, de David Foenkinos, Corbeyran, e Horne (IDW)
Spinning, de Tillie Walden (First Second)

Mellor Álbum Gráfico – Novo
Crawl Space, de Jesse Jacobs (Koyama Press)
Eartha, de Cathy Malkasian (Fantagraphics)
My Favorite Thing Is Monsters, de Emil Ferris (Fantagraphics)
Stages of Rot, de Linnea Sterte (Peow)
The Story of Jezebel, de Elijah Brubaker (Uncivilized Books)

Mellor Álbum Gráfico – Reedición
Boundless, de Jillian Tamaki (Drawn & Quarterly)
Fantagraphics Studio Edition: Black Hole de Charles Burns (Fantagraphics)
Small Favors: The Definitive Girly Porno Collection, de Colleen Coover (Oni/Limerence)
Sticks Angelica, Folk Hero, de Michael DeForge (Drawn & Quarterly)
Unreal City, de D. J. Bryant (Fantagraphics)

Mellor Adaptación Doutro Medio
Beowulf, de Santiago García and David Rubín (Image)
H. P. Lovecraft’s The Hound and Other Stories, de Gou Tanabe (Dark Horse)
Herman Melville’s Moby Dick, de Christophe Chabouté (Dark Horse)
Kindred, por Octavia Butler, de Damian Duffy e John Jennings (Abrams ComicArts)

Mellor Edición Estadounidense de Material Internacional
Audubon: On the Wings of the World, de Fabien Grolleau e Jerémie Royer (Nobrow)
Flight of the Raven, de Jean-Pierre Gibrat (EuroComics/IDW)
FUN, de Paolo Bacilieri (SelfMadeHero)
Ghost of Gaudi, de El Torres and Jesús Alonso Iglesias (Lion Forge/Magnetic)
The Ladies-in-Waiting, de Santiago García and Javier Olivares (Fantagraphics)
Run for It: Stories of Slaves Who Fought for the Freedom, de Marcelo D’Salete (Fantagraphics)

Mellor Edición Estadounidense de Material Internacional —Asia
Furari, de Jiro Taniguchi (Fanfare/Ponent Mon)
Golden Kamuy, de Satoru Noda (VIZ Media)
My Brother’s Husband, vol. 1, de Gengoroh Tagame (Pantheon)
Otherworld Barbara, vol. 2, de Moto Hagio (Fantagraphics)
Shiver: Junji Ito Selected Stories, de Junji Ito (VIZ Media)

Mellor Colección ou Proxecto de Arquivo de Tiras de Banda Deseñada
Celebrating Snoopy, de Charles M. Shulz (Andrews McMeel)
Crazy Quilt: Scraps and Panels on the Way to Gasoline Alley, de Frank King (Sunday Press)
Foolish Questions and Other Odd Observations, de Rube Goldberg (Sunday Press Books)
Sky Masters of the Space Force: The Complete Dailies, de Jack Kirby, Wally Wood et al. (Hermes Press)
Star Wars: The Classic Newspaper Strips, vol. 1, de Russ Manning et al. (LOAC/IDW)

Mellor Colección ou Proxecto de Arquivo de Banda Deseñada
Akira 35th Anniversary Edition, de Katsuhiro Otomo (Kodansha)
Behaving MADly (Yoe Books/IDW)
The Collected Neil the Horse, de Arn Saba/Katherine Collins (Conundrum)
Fantagraphics Studio Edition: Jaime Hernandez (Fantagraphics)
Will Eisner: The Centennial Celebration, 1917-2017, de Paul Gravett, Denis Kitchen, e John Lind (Kitchen Sink/Dark Horse)

Mellor Guionista
Tom King, Batman, Batman Annual #2, Batman/Elmer Fudd Special #1, Mister Miracle (DC)
Matt Kindt, Grass Kings (BOOM! Studios); Ether (Dark Horse); Eternity, X-O Manowar (Valiant)
Jeff Lemire, Black Hammer (Dark Horse); Descender (Image)
Marjorie Liu, Monstress (Image)
Mark Russell, The Flintstones (DC)

Mellor Guionista e Debuxante
Lorena Alvarez, Night Lights (Nobrow)
Chabouté, Moby Dick (Dark Horse); Alone, Park Bench (Gallery 13/Simon & Schuster)
Emil Ferris, My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics)
Cathy Malkasian, Eartha (Fantagraphics)
Jiro Taniguchi, Furari, Louis Vuitton Travel Guide: Venice (Fanfare/Ponent Mon)

Mellores Tintas
Isabelle Arsenault, Louis Undercover (Groundwood Books/House of Anansi)
Mitch Gerads, Mister Miracle (DC)
Gary Gianni, Hellboy: Into the Silent Sea (Dark Horse)
Ramón K. Perez, Jane (Archaia)
David Rubín, Black Hammer #9 & #12, Ether, Sherlock Frankenstein #1–3 (Dark Horse); Beowulf (Image)

Mellor Artista de Arte Interior
Federico Bertolucci, Love: The Dinosaur, Little Tails (Lion Forge/Magnetic)
EFA, Monet: Itinerant of Light (NBM)
Jean-Pierre Gibrat, Flight of the Raven (EuroComics/IDW)
Cyril Pedrosa, Portugal (NBM)
Sana Takeda, Monstress (Image)

Mellor Portadista
Jorge Corona, No. 1 with a Bullet (Image)
Nick Derington, Mister Miracle (DC); Doom Patrol (DC Young Animal)
Brian Stelfreeze, Black Panther (Marvel)
Sana Takeda, Monstress (Image)
Julian Totino Tedesco, Hawkeye (Marvel)

Mellor Colorista
Emil Ferris, My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics)
Mitch Gerads, Mister Miracle (DC)
Ed Piskor, X-Men: Grand Design (Marvel)
David Rubín, Ether, Black Hammer, Sherlock Frankenstein (Dark Horse); Beowulf (Image)
Dave Stewart, Black Hammer, BPRD: Devil You Know, Hellboy: Into the Silent Sea, Sherlock Frankenstein, Shaolin Cowboy (Dark Horse); Maestros (Image)
Rosemary Valero-O’Connell, What Is Left (ShortBox)

Mellor Letrista
Isabelle Arsenault, Louis Undercover (Groundwood Books/House of Anansi)
Clayton Cowles, Bitch Planet: Triple Feature, Redlands, The Wicked + The Divine (Image); Black Bolt, Spider-Gwen, Astonishing X-Men, Star Wars (Marvel)
Emil Ferris, My Favorite Thing Is Monsters (Fantagraphics)
Stan Sakai, Usagi Yojimbo, Groo: Slay of the Gods (Dark Horse)
John Workman, Mother Panic (DC Young Animal); Ragnorok (IDW)

Mellor Publicación Periodística relacionada coa Banda Deseñada
Alter Ego (TwoMorrows)
The Comics Journal (Fantagraphics)
Hogan’s Alley
Jack Kirby Collector (TwoMorrows)
PanelXPanel magazine

Mellor Libro relacionado coa Banda Deseñada
Deconstructing the Incal by Alejandro Jodorowsky and Moebius, de Jean Annestay e Christophe Quillien (Humanoids)
How Comics Work, de Dave Gibbons e Tim Pilcher (Wellfleet Press/Quarto Group)
How to Read Nancy: The Elements of Comics in Three Easy Panels, de Paul Karasik e Mark Newgarden (Fantagraphics)
Line of Beauty: The Art of Wendy Pini, de Richard Pini (Flesk)
Monograph, de Chris Ware (Rizzoli)
To Laugh That We May Not Weep: The Life and Times of Art Young, de Glenn Bray e Frank M. Young (Fantagraphics)

Mellor Traballo Académico
The Comics of Charles Schulz: The Good Grief of Modern Life (University Press of Mississippi)
Ethics in the Gutter: Empathy and Historical Fiction in Comics (Ohio State University Press)
Latinx Superheroes in Mainstream Comics (University of Arizona Press)
Neon Visions: The Comics of Howard Chaykin (LSU Press)
Picturing Childhood: Youth in Transnational Comics (University of Texas Press)

Mellor Deseño de Publicación
Akira 35th Anniversary Edition, deseñado por Phil Balsman, Akira Saito (Veia), NORMA Editorial, e MASH•ROOM (Kodansha)
Celebrating Snoopy, deseñado por Spencer Williams e Julie Phillips (Andrews McMeel)
Monograph, deseñado por Chris Ware (Rizzoli)
My Favorite Thing Is Monsters, deseñado por Jacob Covey (Fantagraphics)
Will Eisner: The Centennial Celebration, 1917-2017, deseñado por John Lind (Kitchen Sink/Dark Horse)

Mellor Banda Deseñada Dixital
Bandette, de Paul Tobin e Colleen Coover (Monkeybrain/comiXology)
Barrier, de Brian K. Vaughan e Marcos Martin (Panel Syndicate)
The Carpet Merchant of Konstaniniyya, de Reimena Yee (reimenayee.com/the-carpet-merchant)
Contact High, de James F. Wright e Josh Eckert (gumroad.com/l/YnxSm)
Harvey Kurtzman’s Marley’s Ghost, de Harvey Kurtzman, Josh O’Neill, Shannon Wheeler, e Gideon Kendall (comiXology Originals/Kitchen, Lind & Associates)
Quince, de Sebastian Kadlecik, Kit Steinkellner, e Emma Steinkellner (Fanbase Press/comiXology)

Mellor Webcomic
Awaiting a Wave, de Dale Carpenter e Nate Powell (The Weather Channel Digital)
Brothers Bond, de Kevin Grevioux e Ryan Benjamin (LINE Webtoon)
Dispatch from a Sanctuary City, de Mike Dawson (The Nib)
The Tea Dragon Society, de Katie O’Neill (Oni Press)
Welcome to the New World, de Jake Halpern and Michael Sloan (New York Times Sunday Review)

David Rubín